ZPĚT               

ORGÁNY A DRÁHY

 

 

STÁRNUTÍ ORGÁNŮ

 

 

 

Zajímavý pohled je na to, jak nám orgány stárnou z hlediska našeho věku. Postupem času stárnou jednotlivé orgány v těle člověka následovně:

 

 

 

 

1. LEDVINY

2. ŽLUČNÍK

3. PLÍCE

4. JÁTRA

5. ŽALUDEK

6. VNITŘNOSTI

7. SRDCE

8. SEXUÁLNÍ ORGÁNY

 

 

 

 

SOUVISLOST ORGÁNŮ

 

 

 

Podle starých klasických textů lze toto opotřebování lidského těla "přibrzdit" vhodnou životosprávou a zejména cvičením jógy.

Jestliže se stane, že onemocní některý orgán, případně že jeho funkce se odchýlí od běžné normy, potom se podle orientálních zkušeností musí kontrolovat i další orgán, který s ním souvisí. Znamená to, že onemocní-li například plíce, musíme kontrolovat i stav tlustého střeva.

 

 

  ORGÁN JIN SOUVISÍ S ORGÁNEM JANG  
         
  PLÍCE   TLUSTÉ STŘEVO  
  SRDCE   TENKÉ STŘEVO  
  LEDVINY   MOČOVÝ MĚCHÝŘ  
  SLEZINA   ŽALUDEK  
  JÁTRA   ŽLUČNÍK  

 

 

Jestliže onemocní některý z orgánů, je nutné při zjištění napadení tohoto orgánu kontrolovat také orgán, který s napadeným souvisí. Ošetřovat především akupresurou a příslušnými ásanami. Tak lze také kontrolovat ostatní orgány. Projevy orgánů lze diagnostikovat podle bolestí v hlavních energetických drahách.

 

 

 

HLAVNÍ ENERGETICKÉ DRÁHY

 

 

 

LEDVINY (JIN) + MOČOVÝ MĚCHÝŘ (JANG)

 

 

Řezáky, mužské a ženské pohlavní a močové orgány, ucho, čelní dutina kosti křídlové, mandle hltanu, kosti, noha, koleno vzadu, bederní obratle druhý a třetí.

 

 

 

JÁTRA (JIN) + ŽLUČNÍK (JANG)

 

 

Špičáky, játra, žlučník, žlučovod, oko, čelistní dutina, mandle patrová, lymfa, svaly, kyčel, koleno uvnitř, hrudní obratle osmý, devátý a desátý.

 

 

 

SLINIVKA (JIN) + ŽALUDEK (JANG)

 

 

Předstoličky, rty, ústa, hltan, prsa, čichové dutiny, lymfatický oběh hltanu, vazy, koleno zevně, hrudní obratle jedenáctý a dvanáctý, bederní obratel první.

 

 

 

PLÍCE (JIN) + TLUSTÉ STŘEVO (JANG)

 

 

První a druhá stolička, nosohltan, tráční, nos, střední ucho, lymfatický oběh Eustachovy trubice, kůže, vlasy, rameno, loket + ruka zevně, krční obratle pátý, šestý a sedmý, hrudní obratle druhý, třetí a čtvrtý, bederní obratle čtvrtý a pátý.

 

 

 

SRDCE (JIN) + TENKÉ STŘEVO(JANG)

 

 

Zub moudrosti, dvanácterník, část střeva zvaná jejunum, dolní část tenkého střeva - ileum, jazyk, mandle jazyková, cévy centrálního nervového systému, rameno, loket, ruka vnitřně, obratel krční osmý, hrudní pátý, šestý a sedmý, křížové obratle první, druhý a třetí.

 

 

 

 

SOUVISLOSTI MEZI ČÁSTMI KONČETIN

 

 

 

Je zajímavé, že problémy na určitých částech těla se projevují i jinde - tak jak je uvedeno výše, například v případě ledvinových potíží může bolet řezák, nebo v případě bolesti 2. či 3. bederního obratle je třeba kontrolovat ledviny, tak spolu souvisí i jednotlivé části končetin:

 

 

  DLAŇ souvisí se ŠLAPKOU  
  ZÁPĚSTÍ souvisí se KOTNÍKEM  
  PŘEDLOKTÍ souvisí se LÝTKEM  
  LOKET souvisí se KOLENEM  
  RAMENO souvisí se KYČLÍ  
  TRAPÉZOVÁ OBLAST souvisí se SACRÁLNÍ OBLASTÍ  

 

ZPĚT